המלצות

תלמידים מספרים וממליצים

לפני תשע עשרה שנה נכנסתי לראשונה לסטודיו של פנינה, ומאז אני מגיעה אחת לשבוע באדיקות לשיעורי פלדנקרייז. מה יש בהם ובפנינה שגורמים לעצלנית כמוני לקום ולתרגל בקביעות פעילות גופנית? אכן, מתאים לי שהתנועה אינה אירובית ואינה מאמצת מדי, אך יש בה הרבה מעבר לכך. פלדנקרייז עבורי הוא קסם, ופנינה – הקוסמת.

בכל שיעור אנו עוברים תהליך מופלא, מובנה ומורכב. מתחילים במספר תנועות ורושמים בתודעה את טווח התנועה ואת איכותה. בהמשך, על פי הוראות מפורטות מבצעים סדרת תנועות ותרגילים המתמקדים בכל פעם באיבר אחר ובאופן הפעלתו. הפעילות איטית ומדורגת מן הפשוט למורכב יותר, ולבסוף חוזרים לתנועה המקורית ממנה התחלנו את השיעור.

באורח פלא אנו נוכחים שעברנו שינוי כלשהו. המוח והגוף למדו משהו חדש או נזכרו ביכולות שהיו מנת חלקנו כשהיינו ילדים ואף תינוקות, כשגופנו תפקד במיטבו. כתוצאה מכך התנועה נעשית קלה, חלקה, ברורה וזורמת, והטווח שלה גדל. איך זה קורה? תשאלו את פנינה. לאחר שנים רבות של תרגול אני יודעת ששיעורי הפלדנקרייז תורמים לי רבות. בזכותם אני מתנהלת נכון יותר ביום יום, מתנועעת ומבצעת פעולות שגרתיות באופן מותאם שלא מעמיס על איברים שונים בגוף. ברור לי שמנעתי מעצמי כאבים רבים ושרירים תפוסים בעקבות אופן תנועה, שכיבה או עמידה שגויים.

שיעורי פלדנקרייז מתנהלים ברוגע, תוך אווירה טובה, סבלנות ותשומת לב אישית שפנינה מעניקה לכל אחד ואחד מהמשתתפים. החדר חמים ונעים בחורף וקריר ונעים בקיץ. כל אחד עובד על פי יכולתו, על פי הבנתו את ההנחיה, ולומד להכיר את גופו ואת דרך התנועה הנכונה לו. מעל הכל מרחפת אישיותה של פנינה שכולה אהבה ורצון להעניק ולהיטיב. שיעור פלדנקרייז הוא מתנה הקטנה שאני מעניקה לעצמי מדי שבוע, ומתנה גדולה לאיכות חיי.

מיכל פרידמן

בבוקר יום חורף בשנת 2006 (כבר עברו 14 שנים מאז), מצאתי את עצמי מוטל במיטתי, כאשר כל תנועה ולו הקלה ביותר גרמה לכאב חזק מאד בגב התחתון. התייעצות טלפונית עם רופא המשפחה הניבה כדורים נוגדי כאבים, וכן המלצה לשכב על הרצפה. את זה עשיתי, ואכן לאחר כעשרה ימים הכאב הלך ודעך ולאחר כשבוע נוסף כבר התחלתי לחזור לשגרת החיים הרגילה. בשלב זה הגעתי למסקנה שעלי לחפש טיפול שימנע ככל הניתן מצב דומה בעתיד. כך הגעתי לסטודיו של פנינה.

אקפוץ רגע לסוף הסיפור: מאז לא חזר על עצמו אירוע גב שכזה.

לא הכרתי עד אז את שיטת פלדנקרייז. כיום אני יכול לומר שזו שיטה הפועלת באיטיות, בהדרגה, ומובילה להיכרות חדשה לגמרי עם הגוף שלנו. ההיכרות החדשה כוללת תשומת לב ומודעות לחלקים ואיברים בגופנו עליהם לא חשבנו בעבר, וכן מודעות לכך שכל גופנו פועל כמערכת אחת – מכף רגל ועד ראש.
כפועל יוצא מכך לומדים במהלך הטיפול להניע את גופנו באופן חדש, שלא כפי שהתרגלנו לאורך שנים רבות. לדוגמא: תנועות שגרתיות של קימה מהמיטה בבוקר, כניסה/יציאה מהרכב, הליכה שגרתית, ועוד מגוון עצום של תנועות.
למדתי במהלך הטיפול כיצד הרגלי תנועה שהיו לי התקבעו לאורך שנים, והובילו להיווצרות כאבים. הרגלי תנועה חדשים, יצרו מציאות חדשה שמונעת כאב.

ואי אפשר לסיים בלי לומר דברים על פנינה: מטפלת מקצועית, מנוסה מאד, ולצד זה לומדת כל הזמן מתעדכנת ומתחדשת, רגישה וקשובה לכל אחד מהמטופלות/ים, מסורה ומשקיעה. אני מאמין בשיטה, סומך על פנינה, ולכן ממליץ ללא היסוס להגיע במצבים של משבר גופני, וגם לצורך מניעה של משבר עתידי.

אשמח לענות לכל שאלה נוספת.
יאיר בוקסבאום

עוד קצת המלצות מהפייסבוק

התקשרו עוד היום או השאירו הודעה ואחזור בשמחה

הגוף יכיר לכם תודה והנפש שלכם בעקבותיה!